Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

             Reggae

Reggae je hudební styl, který se vyvinul na Jamajce na přelomu 60. a 70. let. Reggae vychází ze Ska a zase z Reggae vychází spousta jiných hudebních žánrů např.: Dub a Dancehall. Totiž Ska se mísí s americkými vlivy a přes Rocksteady se transformuje do Reggae. To je už velmi ovlivněno rastafariánstvím (náboženství chudinských čtvrtí). Rozdíl mezi Reggae a Ska je, že Reggae je mnohem pomalejší. Reggae se obvykle hraje v čtyřdobém taktu. Hudbu tvoří bubny(one drop, rockers a steppers, basová kytara ,kytara udržující rytmus, doprovodná kytara, piano, varhany a někdy i lesní roh, kravské zvonce a různé šejkry. Reggae přesně určuje také typický zpěv. Text písní jsou většinou politicky nebo nábožensky zaměřené.

Asi nejslavnější a nejpopulárnější persóna Reggae je Bob Marley. Narodil se roku 1945 a už v 16 začíná profesionálně zpívat a později účinkuje ve skupině The Wailers. Později se z něho stává hvězda celosvětového formátu. Od Boba Marleyho už zde bylo plno skladeb ale mám tu ještě jednu slavnou.Další, sice méně známá persona je Peter Tosh, který byl spoluzakladatelem The Wailers a aby jste si nemysleli že Reggae je vysloveně mužská záležitost tak tu mám ještě Gwen Stefani.

V Česku Reggae nepatří mezi nejrozšířenější, avšak stává se čím dál oblíbenějším. Nejslavnější česká Reggae skupina je Švihadlo, a ti existují už od roku 1984. Jejich příbuzná kapela Dub-o-Net hrající dub. Další známá kapela je kapela Urban Bushman. Ti se pohybují mezi styly reggae, dancehall a dub. Další českou kapelou která se pohybuje v této oblasti je(jsou) Confessions.Tato hudební skupina vychází ze stylu roots Reggae – což je hudba afrických černochů vyhoštěných na karibských ostrovech .Třetí – zároveň asi nevyhledávanější podle internetového serveru seznam.cz je kapela Zion Squad .Kapela United Flavour je mezinárodní kapela působící v ČR. Jejich styl se pohybuje mezi reggae, R&B a Latino. Rozhodně stojí za pozornost  Toto zdaleka nejsou všechny české reggae kapely. Další kapely jsou např.: Mr. Cocoman & The Solid Vybez, Lion Taxi, Bug & Dub anebo Riddimshot. Stále se rodí nové a doufejme že reggae se v ČR stane stejně populární jako hudební styl ska.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář