Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Rocku

Ačkoliv spousta lidí (těch rockově nevzdělaných) nejspíše považuje za zakladatele rocku The Beatles (1960 – 1970), základ rocku je třeba hledat mnohem dříve, už v 40. Letech minulého (tj. dvacátého) století, ačkoliv je pravda, že rock prožil největší ‚Boom‘ a vývoj v padesátých a hlavně 60. letech.

Ve 40. Letech byl však rock rozhodně menšinovým žánrem – najdete zde jen málo hudebníků, kteří by alespoň nějaký druh rocku hráli, ještě méně desek, a v podstatě nikdo se nespecializoval pouze na rock. Dá se říct, že první rock částečně vyšel z blues, či přesněji z blues černošského. Ve čtyřicátých letech tu pár umělců najdeme:

Dave Bartholomew (*1920) se do skupiny ‚rock‘ běžně zařazuje, je to však také bluesman.

Jedna z prvních žen v rocku, Ruth Brownová (*1928) je spíše Bluesmanka (Blueswoman??), ale formálně jí sem přidat můžu, podobně jako další spíše bluesovou skupinu The Clovers (1946 – 1959) a také bluesmana s pseudonymem Fats Domino (*1928).

Všichni, jmenovaní mají jedno společné – jsou to černoši a jejich hudba byla spíše blues, z čehož máme první docela zajímavý poznatek – rock v podstatě vznikl z černošského blues. Rock však měl projít mnohem zajímavější proměnou….

Velmi zajímavý byl vývoj rocku v letech padesátých – objevil se zde totiž druh rocku, který vstoupil do historie hudby jako rock and roll, po několik desetiletí nejoblíbenější hudební žánr.

Je těžké určit, kdo rock and roll (dále jen rnr) založil. Za jednoho ze zakladatelů je považován Bill Haley (*1925), který v sezoně 55/56 vytvořil řadu ‚rnr‘ hitů, z nichž byl jednoznačně nejúspěšnější ‚Rock around the clock‘, v té době naprosto netradiční píseň, která odstartovala jen velmi krátce trvající rockové šílenství. Bill Haley se na výsluní však dlouho neudržel – byl vystřídán další generací, které vládl ‚revoltující‘ Elvis Presley, proti kterému nemohl Haley uspět, hlavně kvůli image nezábavného strejce.

Elvis Presley (*1935) možná nebyl tak schopný zpěvák jako např. B. Haley nebo Chuck Berry, ale k úspěchu mu pomohla jeho image, což v té době bylo spíše neobvyklé. Díky tomu, že se vzpíral konvencím se stal idolem tehdejší mládeže, a v období od roku 1956 až do své smrti v roce 1977 (ne, neunesli ho Marťani) vydal obrovské množství úspěšných desek – nejslavnější však rozhodně byl před příchodem Beatles. Ačkoliv Presley nebyl zakladatelem rock and rollu, má dodnes pověst rockového krále. Toto označení je diskutabilní, rozhodně to však byl král sebepropagace.

V padesátých letech bylo ještě mnoho rockových umělců: mimo jiné jeden z prvních kytarových virtuozů Buddy Holly (*1936), jehož kariéru však přerušila v roce 1959 letecká nehoda nebo Paul Anka (*1941), který se v roce 1957 proslavil díky z dnešního hlediska nepříliš zajímavé písni Diana.

V letech šedesátých ovlivnili rockovou scénu samozřejmě nejvíce The Beatles (1960 – 1970). Začínali hrát v klubech po Británii a hlavně po Německu, kde si jich všiml producent B. Epstein. Úplně první deska, My Bonnie, se oficiálně mezi diskografii Beatles nepočítá, natočili ji ještě spolu s Tonym Sheridanem a za bicími je Pete Best. Z této desky může zaujmout píseň Ain‘t She Sweet.

Obrovsky úspěšná byla již první oficiální deska – Please Please Me, po níž následovala spousta více či méně povedených, vždy však veleúspěšných desek – k těm nejlepším patří With The Beatles, Sgt Pepper‘s Lonely Hearts Club Band nebo Revolver. Beatles také natočili tři filmy – Help!, A Hard Day‘s Night a Yellow Submarine (ten je animovaný). The Beatles je nejspíše nejúspěšnější rock and rollová skupina historie – jejich písně vyvolaly v Evropě i USA obrovskou ‚beatlománii‘a v podstatě zpopularizovali rock – avšak je trochu na škodu, že se je ostatní skupiny dost dlouho hlavně snažily napodobovat (The Searchers, Manfred Mann, Herman‘s Hermits).

Někteří však šli jinou cestou. Druhou alternativou k Beatles byli The Rolling Stones – oproti melodickým Beatles Rolling Stones (1963 - ??) dá – li se to tak říct, ‚vyřvávali‘ (a protože neumřeli, vyřvávají dodnes). RS také položily základy k hardrocku, ale to patří do jiné kapitoly. V 60. Letech jste moli narazit na spoustu dalších rockových skupin, a některým z nich se budeme obšírněji věnovat v další kapitole…

Do této kapitoly zařadím kapely, které nenapodobovaly Beatles ani Rolling Stones, ani nevytvářeli nové hudební žánry. Určitě bych sem měl zařadit Lou Reeda a jeho legendární skupinu The Velvet Underground (1964 – 1973), která definovala jako žánr ‚experimentální rock‘ a částečně se podílela i na vytvoření punku.

Dále zmíním Jimmyho Hendrixe (*1942), slavného kytaristu a zpěváka, který není nepodobný právě Lou Reedovy a také jednu z mála žen ve světě rocku, zpěvačku Janis Joplin (*1943).

Dále šly vlastní cestou například bluesrocková kapela The Animals (1964 – 1968, 1976 – 1983) nebo v jistém smyslu také The Beach Boys (1961 – 1996). Ovšem teď už se podíváme na kapely, které vytvářely nové hudební žánry.

Poměrně brzy vznikl jako žánr Hardrock (později se vyvinul v Heavy Metal a všechny jeho podskupiny). Základy k hardrocku položili již zmiňovaní Rolling Stones a Jimi Hendrix, ti však nejsou typičtí představitelé. K těm typičtějším patří například Deep Purple (1968 - ??), kteří později přešli až k Heavy Metalu, nebo jejich předchůdci Status Quo (1967 - ??).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář